ÖLÜMLÜ-YARALANMALI TRAFİK KAZASI DAVALARI

1) Tazminatı Kimler Alabilir?

Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında hak sahipleri tazminat alabilmektedir. Yaralanma neticeli trafik kazalarında hak sahibi bizzat zarar gören kişinin kendisi olurken, ölümlü trafik kazalarında ise hak sahibi vefat eden kişinin mirasçılarıdır.

2) Tazminata Hangi Durumlarda Hak Kazanılır?

Meydana gelen kaza vücutta herhangi ağır veya hafif herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermişse kusur durumu da göz önüne alınarak tazminata hak kazanılabilmektedir.

3) Kazadan Sonra Kaç Yıl İçinde Alınır?

Yaralanmalı kazalarda zamanaşımı süresi 8 yıldır. Fakat bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Ölümlü kazalarda ise zamanaşımı 15 yıldır.

4) Çarpan Sürücü Olay Yerinden Kaçtığı Durumlarda Tazminat Alınabilir Mi?

Çarpan sürücünün olay yerinden kaçtığı veya zarar veren aracın sigorta poliçesi olmadığı durumlarda da tazminat hakkı doğmaktadır. Bu durumlarda devlet tarafında oluşturulan fon tarafından zarar gören kişinin zararı karşılanmaktadır.

5) Avukat Yardımı Zorunlu Mudur?

Türk Hukuk sisteminde mahkemede avukatla temsil istisnalar dışında zorunlu değildir. Kişiler kendi davalarını kendileri takip edip, kendi savunmalarını gerçekleştirebilirler. Taraf ehliyeti olan her bireyin kendi davalarında, kendilerini temsil etme hakları vardır. Fakat bu tür durumlarda hak kaybına uğramamak maksadı ile süreci takip etmek adına bir avukat ile çalışmak sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca piyasa da hasar danışmanlık adı altında tazminatın tahsili hususunda hizmet vaat eden şirketlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Avukatlık Kanunu gereği hukuki danışmanlık sadece avukatlar tarafından verilebilmektedir. Bir avukattan hizmet alabilmek için bu tarz kişilerin yönlendirmesine ihtiyaç yoktur. Bununla beraber “avukata çıkar karşılığında iş getirme” suçunun bir parçası da olunmamalıdır. Ayrıca danışmanlık hizmeti vermeye çalışan kişiler hiçbir hukuki süreci bilmediğinden dolayı bir çok mağduriyete sebebiyet vermektedirler.
Konu ile alakalı olarak www.şikayetvar.com’dan şikayetleri veya Trafik kazası dolandırıcılığına dikkat! Çarpıcı yöntem… – Sigorta haberleri – Sözcü (sozcu.com.tr) yazılarını incelemenizde fayda görüyoruz.

6) Süreç Ne Şekilde İşler?

Süreç duruma göre kısa veya uzun sürebilmektedir. Yasa gereği ilk olarak sigorta şirketine başvuru yapılmakta olup, başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda arabuluculuk süreci bu sürecinde sonuçsuz kalması durumunda dava veya tahkim süreci başlatılmaktadır. Hiçbir hak kaybına uğramadan zararın tahsili gerektiğinden bahsedilen süreç 1 ila 12 ay arası sürebilmektedir.

7) Ne kadar tazminat alırım?

Ödenecek tazminat, sigorta şirketlerinin yıllara göre değişen teminatları ile sınırlı olmak üzere;

Kaza sonucu meydana gelmiş olan bedensel zarar ve kusur durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ölümlü kazalarda ise bu durum kaza sonucu vefat eden kişinin sosyal ve ekonomik durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

8) Kazada Kusurlu Tarafın Tazminat Hakkı Var Mıdır?

Tam kusurlu siz olmadığız sürece tazminat almanız mümkündür.

9) Zarar Veren Kişiden Şikâyetçi Olunmaması Durumunda Tazminat Hakkına Zeval Gelir Mi?

Meydana gelen kaza sonucu zarar verenden şikâyetçi olunmaması durumunda da tazminat alma hakkınız bulunmaktadır.

10) Manevi Tazminat Talep Edilebilir Mi?

Kaza sonucunda meydana gelen zarar neticesinde kanun zarar görene manevi tazminat hakkı tanımıştır. Fakat manevi tazminat sigorta şirketlerinden değil, araç sürücüsü ve aracın işleteninden talep edilmektedir.

YASAL UYARI

İnternet sitemizde yer alan bilgiler SFM Hukuk ve Danışmanlık tarafından, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve Türkiye Barolar Birliği’nin meslek kuralları bağlamında sadece bilgi amaçlı olarak yayımlanmıştır. İşbu internet sitesinde bulunan bilgi ve sair içerik hukuki tavsiye niteliği taşımamakta olup büromuz, ziyaretçilerin bu internet sitesine dayanarak gerçekleştirdiği işlemlerden , bu sitede yer alan hukuki nitelikteki her türlü bilgi, yazı ve sair içeriklerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sitede yer alan bilgilerin izinsiz kullanılması yasaktır.